Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
17.12.2018 13:43 - Как можем сами да се предпазим от заразни болести, като не се поддаваме на страх
Автор: anthroposophie Категория: История   
Прочетен: 4666 Коментари: 1 Гласове:
4

Последна промяна: 17.12.2018 14:01

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Страхът от епидемии се подхранва в днешно време много успешно от медиите, които уж да ни предупредят, предпазят, всъщност внасят още повече паника и така отслабват психически хората. В началото на всяка зима например четем, че идвал не знам какъв си нов грип, не знам кой си щам вирус щял да бъде активен - човек направо има чувството, че някоя тайна лаборатория оповестява какви нови продукти ще пусне на пазара. Та да сме се били ваксинирали, че даже и на пенсионерите щедро им предложиха да ги ваксинират безплатно против грип. То като си платиш при джипито не е баш безплатно, но това е друг въпрос... Бизнесът на фармафията, който в много голяма степен се развива толкова успешно поради страха на хората, така или иначе трябва да върви. (Един единствен път преди години и аз направих грешката да се ваксинирам профилактично срещу грип и единствено в онази зима въпреки ваксината изкарах дълъг грип с усложнения. Те изчезнаха едва след години като страничен ефект от прилагането на воден пост по съвсем други причини.)   

Същевременно сред хората се поражда илюзорната надежда, че някога науката и медицината ще изнамерят ваксина срещу всякакви болести. Това затъмнява дълбокия смисъл на причините за появата на болестите и затруднява човека да развие отвътре изцелителните сили на своя организъм. Голяма част от болестите застигат човека именно поради неговия страх да не се разболее от това и онова. Някой кихнал зад нас в трамвая и веднага като се върнем, бързаме да вземем “профилактично” разтворим аспирин или нещо подобно. А много от болестите могат да бъдат избегнати, ако човек не се поддава на страха от зараза и на тревожното очакване на първите симптоми след контакт с болен. 

В книгата на Франк Нагер “Поетът като лечител – Гьоте и медицината”) се цитира следния спомен на Гьоте: “По време на една епидемия от тиф бях изложен на неминуемо заразяване и можах да отблъсна болестта от себе си само чрез решителна воля. Невероятно е какво може да постигне моралната воля в такива случаи! Тя прониква сякаш тялото и го привежда в активно състояние, което отблъсква всички вредни влияния. Страхът е състояние на пасивна слабост, при която на всеки враг ще му е лесно да ни завладее”.   

Тук Гьоте говорейки за волята да не искаш да се разболееш, има предвид едно активно състояние на аза, който ако човек изпитва страх, бива отслабен и така човекът става уязвим за всякакви вредни външни вляния. Гьоте ни показва, че ние със собствени сили, сами можем да се “заключим” за заразни болести, както в детските игри, когато с произнасянето на думата “заключен” участникът бива изключен от преследването. 

За такова “заключване” говори и Рудолф Щайнер. В отговор на въпроси на практикуващи лекари от 22. април 1924 година (СС 314) той разказва как като 22годишен студент давал частни уроци на ученик, чиято майка била болна от едра шарка и лежала в същото помещение, отделена само с параван.  Щайнер казва: “Човек може да се предпази много добре, ако е в състояние да се “заключи” по правилния начин …Не направих нищо против това, продължих уроците през цялото време, докато майката оздравя. Но го направих с удоволствие, за да видя как човек може да се предпази, ако разглежда заболелия от шарка съвсем обективно като някакъв обект, като камък или храст, спрямо който не изпитваме чувство на страх или някакви други вълнения на психиката, а го приемаме като обективем факт. Така действително може да се отговори на опасността от заразяване. А оттук виждаме, че и психическият фактор има голямо значение при заразяването. Аз никога не съм се страхувал, че мога да се изложа на зараза и всъщност никога не съм се заразявал. Именно по този начин можах да установя, че самото съзнание, силното съзнание за присъствието на някаква болест, може излизайки от астралното тяло (тяло на чувствата и страстите), да предизвика болест. Силното съзнание за присъствието на една болест може откъм астралното тяло да стане причина да се разболеeм.”      



Гласувай:
4



1. krumbelosvet - Гьоте
18.12.2018 02:46
Гьоте е прекарал туберкулоза. Ако не е имал ЗАМОЖНО семейство, вероятно е щял да угасне като Смирненски.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: anthroposophie
Категория: История
Прочетен: 824285
Постинги: 458
Коментари: 15
Гласове: 6142
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031